Eating for $20 At Walmart Cheap Budget Grocery Shopping!

Eating for $20 At Walmart Cheap Budget Grocery Shopping!

Living with the Londons

1 месяц назад

7,215 Просмотров

Ссылки и html тэги не поддерживаются


Комментарии:

@doriscrumpton7887
@doriscrumpton7887 - 27.04.2025 02:39

Cash Savior is a good reasonable grocery store. 😊

Ответить
@lynnoliver1283
@lynnoliver1283 - 27.04.2025 02:42

I love the grocery hauls, I would like to see a clothing Haul from you both, to see where you shop at for clothes or do you get them online, you guys clothes are always nice, 😊

Ответить
@Jrizzlelistic77
@Jrizzlelistic77 - 27.04.2025 02:45

I legendarily love these shopping videos because I get to watch you guys stock up with groceries and food and all that stuff and other then that you guys always do a legendary job stocking up I legendarily love it!😀😀❤❤❤

Ответить
@PrayerWarrior-t2c
@PrayerWarrior-t2c - 27.04.2025 02:50

Another grocery store thats good is BJs ! You can buy things in bulk or wholesale but you have to pay for membership thats the bad part!

Ответить
@delecialashelle
@delecialashelle - 27.04.2025 02:52

I love these shopping hauls Sam's Club and Wal-Mart are my go-tos! If they don't have something THEN I will go to Kroger but Kroger is my last resort.

Ответить
@delecialashelle
@delecialashelle - 27.04.2025 02:56

JUST AN FYI: Sirloin is the leanest type of ground beef and regular ground beef has a higher fat content which is why sirloin is higher! Keep in mind that healthier choices are always more expensive than the unhealthy stuff.

Ответить
@Peace-Love-25
@Peace-Love-25 - 27.04.2025 03:00

U could have purchased the $1 muffins u add water n make them yourself to save cash, they have budding ham/turkey etc less than .75. Its been times where my monthly grocery budget was 100, have to be strategic.

Ответить
@MommaC1106
@MommaC1106 - 27.04.2025 03:02

Love Walmart but they don’t have Cotto Salami😩😢

Ответить
@lisawright2408
@lisawright2408 - 27.04.2025 03:07

Y’all could’ve put back that Roast Beef and the salami.

Ответить
@janicebush5685
@janicebush5685 - 27.04.2025 03:13

Hiw much sodium is in that rice. Got to check ingredients. High blood pressur is real.

Ответить
@marycochrum8601
@marycochrum8601 - 27.04.2025 03:16

❤❤❤

Ответить
@kimberlyhines5101
@kimberlyhines5101 - 27.04.2025 03:19

It’s no tax on food! But I’m ❤ y’all videos! 👍🏽😀

Ответить
@justmyopinion7054
@justmyopinion7054 - 27.04.2025 03:24

Fruits and most vegetables are priced per pound so those grapes may have been more than $2 also get buns from bread aisle the 8 packet store brand cheaper than Hawaiian rolls lastly the lunch meat have a smaller package cheaper

Ответить
@janicebush5685
@janicebush5685 - 27.04.2025 03:24

It was the meat. Thats what caused it to go over.

Ответить
@levitate2828
@levitate2828 - 27.04.2025 03:31

TRY MEIJERS. MEIJERS IS FRESH... IF I THINK OF OTHER THINGS ABOUT MEIJERS ILL LET YALL KNOW

Ответить
@marycochrum8601
@marycochrum8601 - 27.04.2025 03:31

My favorite grocery store is Kroger's, Walmart, Myers.❤❤❤❤❤❤

Ответить
@Answersihave
@Answersihave - 27.04.2025 03:31

Try the grapes that Taste like candy from WEE

Ответить
@marycochrum8601
@marycochrum8601 - 27.04.2025 03:32

Yes you need a membership for both Costco and Sam's club I have both I love both of them❤❤❤

Ответить
@YoursTruly48
@YoursTruly48 - 27.04.2025 03:47

Pontiac foodland for meats and save a lot for sides

Ответить
@karenstringer7040
@karenstringer7040 - 27.04.2025 04:02

That's Walmart. I go saying $20. Come out $50. Lighter. Seeing you guys shop like that. Reminded me of back in the day. Going to Farmer Jack. I would have got the Rice and a pack of bologna and salami lunch meats. Not even $20.01. 😂

Ответить
@karenstringer7040
@karenstringer7040 - 27.04.2025 04:04

If needed. Make a shopping list. It's a little easier to stick to it. When budgeting. Love you guys.❤

Ответить
@GodWantsToRestoreYou
@GodWantsToRestoreYou - 27.04.2025 04:31

So how about creating a grocery list before leaving home after you do the inventory of what you have.

Ответить
@ShanikiSmith
@ShanikiSmith - 27.04.2025 04:35

Just get what you want. 😊 They over charge for the meat. Alaska did have a Sam Club but they moved on several years ago. Alaska does have Costco.

Ответить
@SeeingHimNow
@SeeingHimNow - 27.04.2025 04:57

Thank you for letting me know that Walmart has sliders!

Ответить
@BigSissyBanana
@BigSissyBanana - 27.04.2025 04:58

Hi, I'm New subscriber, ya'll r funny ASF, keep it coming

Ответить
@Teetalk25
@Teetalk25 - 27.04.2025 05:02

Hey you guys…….
Where the grapes really $2.00 are $2.00lbs?

Ответить
@deborahwilson5393
@deborahwilson5393 - 27.04.2025 05:14

Hey Dontay and Hannah. There is a annual fee for Costco membership. Its good to purchase laundry detergent, hand towel, toilet paper, and toothpaste. Supply will last a long time.

Ответить
@you.me.4995
@you.me.4995 - 27.04.2025 05:16

now l ain't say it the cheapest, l said it's my store l like, they try to make you think they the cheapest, l like the store for they variety but certain products l don't like the taste of that l don't get my hamburger meat there. we used to have a kroger many years ago in my town but they shutdown and my granddad used to shop there and l rarely went there cos my stepmom would go to foodlion when l was much younger as a kid. l think costco and sams club memberships are both $50, my mom shops there at the two of them sometimes

Ответить
@markitaskelton8729
@markitaskelton8729 - 27.04.2025 05:20

The Haywain bread. The grapes are 2.00 a pound. LOL Love yawl

Ответить
@TheyCallMeSookie
@TheyCallMeSookie - 27.04.2025 05:29

If you want to stay on budget, writing out a list is very helpful. I think Walmart is the cheapest store to shop at but Costco and Sam's Club requires memberships and you have to buy in bulk. In California we have both Costco and Sam's Club.

Ответить
@SincerelyShamsa
@SincerelyShamsa - 27.04.2025 06:12

Your videos are so crisp my brother. Are you using the Diji camera?

Ответить
@digital_gig_k5328
@digital_gig_k5328 - 27.04.2025 06:15

Costco,BJs>Sams Club
Enjoying the content, I think y’all should maybe show the receipt at the end too

Ответить
@LavenderUnite
@LavenderUnite - 27.04.2025 06:54

Hello you should perform same video in Douglas, Ga territory.

Ответить
@tynwajei6956
@tynwajei6956 - 27.04.2025 06:58

I don't shop at Wal Mart because their meat and produce always look suspect. I shop at HEB. I try to also shop at the farmer's market and meat market. I also have noticed that the Asian market has good prices on meat and produce.

Ответить
@cristinanavarro8738
@cristinanavarro8738 - 27.04.2025 07:03

WinCo foods is my favorite store it's cheap and always open

Ответить
@tynwajei6956
@tynwajei6956 - 27.04.2025 07:07

You can make homemade jalapeños. It is easy and jalapeños are cheap. You cut up the jalapeños and put them in a container and when the vinegar and salt mixer comes to a light boil then pour it over the jalapeños and put the lid on the container.

Ответить
@travelingsuitcases
@travelingsuitcases - 27.04.2025 07:12

I like the idea of a shopping list. I also think you need to incorporate looking at the expiration dates on foods. I also like using the calculator on your phone. With each item from your shopping list keep track of the prices. Look 👀 to see if prices are per pound or each. Meat department make your own patties instead of prepared patties by the meat department. You pay more per pound if the meat is prepared into patties for you. Muffins, make your own muffins. It’s more 🎉fun and cheaper and you can control the quantity that evening. When you buy things that are prepared for you, it’s more expensive. Before you checkout add up your shopping list so you know the total . Remember, there is no tax on food at the grocery stores. There is tax on fast foods. Make your own coffee and all things you like in it. Make going out to eat once a month or every two months. Leave Sodas 🥤 alone, the sweetener in it adds to your waistline and bumps on your face. Check the sodium and sugar in your foods, less heart 💜, Parkinson’s and dementia in your future. Live well.
P. S. My Mom taught Social Studies, Consumer Education and Home Economics. She also wrote Cookbooks. Hanna take all your favorite recipes and write a cookbook. Publish on Amazon and they will print it for you. I find the best recipes on CopyCat recipes. You can google: CopyCat Recipes/ Olive Garden or Kentucky Fried Chicken and it will show you how to make it.

Ответить
@rashonejohnson2109
@rashonejohnson2109 - 27.04.2025 07:39

Y'all definitely make a great team, I'm loving theses videos and just watching y'all be together Please keep theses coming thumbs up to y'all 👍👍💓💓💕💯

Ответить
@markitaskelton8729
@markitaskelton8729 - 27.04.2025 08:05

Okay, maybe just in my area. I live in Washington DC everything is the pound. Its expensive out here. Do yawl thing i love the videos

Ответить
@myway2653
@myway2653 - 27.04.2025 08:45

I tried the $150 for a month food bill buying only store brand. I will report back. Lol

Ответить
@tonicrawford375
@tonicrawford375 - 27.04.2025 09:01

Suggestion: use a calculator as you shop and grocery list.

Ответить
@shawneeb8273
@shawneeb8273 - 27.04.2025 09:59

The hamburger patties in the Hawaiian rolls together or probably 15 or $16 and that would have only left you with a $3 and some change to spare.

Ответить
@sabrinassuburbangarden9448
@sabrinassuburbangarden9448 - 27.04.2025 10:12

Thumbs 👍 up

Ответить
@patwteuseary3567
@patwteuseary3567 - 27.04.2025 14:13

Two answers...bring a calculator and a list b4 you go. No surprises when you get to the register.😊

Ответить
@Mommo42
@Mommo42 - 27.04.2025 14:33

When you buy slider patties but want a larger hamburger, simply place two patties together, roll and flatten them, and voilà—you’ve got a regular-sized burger!

Ответить
@TylerHercules
@TylerHercules - 27.04.2025 15:26

❤❤❤❤

Ответить
@RStewartRStewart
@RStewartRStewart - 27.04.2025 17:37

There is no tax on food. You went over budget on the expensive hamburger patties and pre-cooked bacon. Always get hamburger meat that is not pre-made into patties, you pay way more that. Also, you did not take time to compare prices on all the hamburger choices, nor the bacon choices. And the buns were too expensive.

Ответить
@_Aimeesjourney
@_Aimeesjourney - 27.04.2025 17:41

You didn’t have a grocery list and bought things that wasn’t part of the burger meal so that’s why you went over budget 😂😂😂😂

Ответить
@annetrabowman6508
@annetrabowman6508 - 27.04.2025 18:26

I do aldi and value fresh in warren

Ответить
@livingwiththelondons
@livingwiththelondons - 27.04.2025 01:31

What’s your favorite grocery store to shop at?

Ответить